Planeta dla prawnuków
Zadbaj z nami o następne pokolenia. Zgłoś się i otrzymaj od 2000zł do 5000zł!
Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wytwarzanie energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego za pomocą ogniw fotowoltaicznych wykazuje coraz większą popularność dzięki upowszechnieniu się świadomości odbiorców prądu o konieczności zwiększenia udziału energii pochodzącej z OZE w globalnym bilansie energetycznym i tendencji do wyraźnego zmniejszania kosztów budowy takiej instalacji, choć nadal są dość wysokie.

Jak zbudowane są panele?
Najmniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej jest ogniwo fotowoltaiczne, które zmienia energię słoneczną w energię elektryczną. Ogniwa są to krzemowe płytki półprzewodnika w których znajdują się bariery potencjału. Kilka ogniw, połączonych elektrycznie zostaje zalaminowane i tworzy moduły solarne. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki krzemowej. Górną warstwę płytki stanowi elektroda zbierająca elektrony w postaci siatki, a na dolnej powierzchni nanoszona jest elektroda dolna w postaci warstwy metalicznej. Ogniwa te, łączy się szeregowo i równolegle w baterie czyli panele fotowoltaiczne. Jeden panel jest już w stanie wygenerować moc dochodzącą do 500W.

Czy nasłonecznienie w Polsce jest odpowiednie, aby inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłacała? Czy instalacja działa w zimie i w pochmurne dni?
Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m 2, co daje nam 1600 godzin słońca. Niskie temperatury i natężenie promieniowania, które występują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować energii w tym czasie. Energia produkowana jest także w zimę i pochmurne dni. Pochmurne dni mogą jedynie powodować spadki w produkcji energii ze względu na słabsze przenikanie słońca przez chmury.

Jak działa system prosumencki?

Podstawowym założeniem rozliczania z OSD, jest przekształcenie nas, na prosumentów. Daje to możliwość jednoczesnego produkowania (pro) i konsumowania prądu (sument).

Oblicza się to na zasadzie upustu. Posiadając instalację o mocy do 10kWp i produkując 1000kW, które oddamy w całości do OSD, możemy bezkosztowo pobrać z sieci 800kW (co oznacza, że tracimy 20% na wirtualne magazynowanie). Posiadając instalację od 10kWp do 50kWp, rozliczamy się na zasadzie 70/30. Co oznacza, że oddając 1000kWp do OSD, możemy pobrać 700kWp bez dodatkowych opłat.

I to wszystko. System rozliczeniowy naprawdę działa tak prosto. Jedynym kosztem dodatkowym, są opłaty stałe, które sięgają maksymalnie 200zł rocznie. Zakładając, że mamy zużycie na poziomie 4000 kWh, instalacja 5kWh w 100% pokryje zapotrzebowanie na nasz dom. Średni czas zwrotu instalacji to 5 lat, biorąc pod uwagę stałe wzrosty cen energii.

Zużywając 4000 kWh rocznie, płacimy około 2900zł za prąd. W przeciągu 8 lat, zapłacimy 25520zł. Co w pełni pokryje koszty instalacji. Przez pozostałe 17 lat działania naszej instalacji, korzystamy z prądu zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.